Contact Team
Contact

EMI Architekt*innen
Edelaar Mosayebi Inderbitzin
AG ETH SIA BSA

Weststrasse 70
CH–8003 Zurich

Phone +41 44 515 54 00
Fax +41 44 515 54 01
info@emi-architekten.ch
Media inquiries
Instagram

Team

Partners:
Ron Edelaar, Architect
Elli Mosayebi, Dipl. Architect ETH
Christian Inderbitzin, Dipl. Architect ETH

Associates:
Christian Franke, Architect MSc TU
Peter Gaub, Architect Dipl.-Ing. TU
Alexander Gebetsroither, Architect MSc TU
Andrea Grolimund, Architect MSc ETH*
Mirella Mascolo, Architect MSc USI AAM
Andreas Monn, Architect MSc ETH
Ramin Mosayebi, Architect MSc ETH
Charel Muller, Architect Dipl.-Ing. TU*
Katrin Pfäffli, Architect MSc ETH*
Phillip Türich, Architect Dipl.-Ing. TU*

Architects, Construction Management and Interns:
Karlo Keca, Architect MSc ETH*
Piotr Paczkowski, Architect M.Arch. UMA*
Pascal Steinmann, Architect MSc ETH*
Lina Schurk, Intern
Sonya Thye, cand. Architect BSc TU
Bennet Scherer, Architect BSc BUW*
Christine Anschütz, cand. Architect BSc TUM
Lea Nolli, cand. Architect BSc ETH
Niklas Häggmark, Architect MA ZHAW
Christian Weber, Architect MSc ETH*
Samuel Giblin, cand. Architect MSc ETH*
Maksym Bal, cand. Architect MSc USI AAM
Svenja Schlegel, Architect MA ZHAW*
Patrick Bundschuh, Architect MSc KIT
Elias Ludwig, Architect MSc TU
Carole Trüb, Architect MA ZHAW
Leo Müller, Architect MSc ETH
Uma Fernández Pérez, Architect MSc ETSAV
Elena Miegel, Architect MA KAD
Zhiyu Zeng, Architect MSc ETH*
Steven Knopp, Architect MSc KIT*
Anna Ludwig, Architect MSc ETH
Sara Lazarevic, Architect MSc ETH
Sasha Lebid, Architect MSc ETH
Carmino Weber, Architect MSc ETH*
Ariana Di Comun, Architect MA ZFH*
Annika Kofler, Architect Dipl.-Ing. TU*
Giacomo Matasci, Architect MSc USI AAM*
David Urich, Architect MSc KIT
Vicente Nequinha, Architect MSc UC*
Alisa Labrenz, Architect MSc ETH
David Leber, Architect MSc KIT
Zoe Boermann, Architect MSc ETH
Sascha Gsell, Architect MSc ETH*
Kai Pieper, Architect MSc BUW
Beatrice Maineri, Architect MSc POLIMI
Sven Fawer, Architect MSc ETH
Basil Bründler, Architect MSc ETH*
Lukas Brusch, Architect MSc ETH
Dorothée Müller, Architect MSc ETH*
Charlotte Decollogny, Architect MSc USI AAM
Lisa Kahl, Architect MSc KIT*
Nadine Jaberg, Architect MSc ETH*
Daniel Sigrist, Architect MSc ETH*
Alexander Poulikakos, Architect MSc ETH*
Patricia Bachmann, Architect MSc ETH
Géraldine Storb, Architect MSc ETH
Paul Eckert, Architect MSc USI AAM
Anna Kessler, Architect Dipl.-Ing. TU
Mathilde Sudan, Architect MSc ETH
Julie Rigling, Architect MSc ETH
Adrian Richter Sibila, Architect ir. MSc TUD
Michael Stirnemann, Architect MSc ETH*
Maximilian von Zepelin, Architect MSc BUW
Lou Hofmann, Architect MA TU
Patric Hütter, Architect BA ZFH*
Lou Münger, Architect MSc EPFL*
Katharina Sommer, Dipl.-Ing. TU, M.A., PR & Communication*
Michael Brotzer, Architect MA ZFH
Kevin Dröscher, Architect MSc ETH*

* BS+EMI Architektenpartner AG

{"title":"Former Employees","content":"Jannik Achenbach, Dominic Aeberhard, Samuel Aebersold, Matthias Alder, Arnaud Beetschen, Veronica Berardi, Heghine Berkowitsch, Mika Blackmore-Esslinger, Michael Blaser, Benedikt Bock, Florian Boettcher*, Roman Br\u00fchwiler, Philippe Buchs, Manuel Burkhardt*, Lukas Burkhart, Jenna Buttermann*, Christina Chantzara, Simon Cheung, Anna Clocchiatti, Yvo Corpataux, Ronan Crippa*, Nicolas Cu\u00e9nod, Julian Daniel, Manuel D\u00e4ster, Christian Dehli, Demian Derron, Paul Dillier, Pablo Di Martino, Zsuzsanna Edes*, Matyas Enz, Nicolas Feldmeyer, Julian Fischer, Isabel Fischer, Desir\u00e9e Flury*, Nils Franzini*, Sandra Frei*, Martin Freiburghaus, Reto Gasser*, Judith Gerber*, Jakub Gondorowicz, Fabrizio Gramegna*, Max Gr\u00fcnig, Lukas Gschweitl, Mathias Gunz, Thorsten Haack*, Steffen H\u00e4gele, Ludwig H\u00e4nssler, Gabi Hauser, Hansueli Herde, Manuel H\u00f6dl, Theres Hollenstein, James Horkulak, Julian H\u00fcbner, Nora Iannone*, Shalom Imhof, Alexandra Isele, Manon Jochem, Rabea Kalbermatten, Frederik Kaufmann, Mathis Keller*, Carmen Kempf, Anh Khoa Ngo, Katharina Kiesbauer*, Crisost Koch, Greta Kochh\u00e4user, Lukas K\u00f6nig, Mara Kougia*, Kevin Kraus, Carolin Kubat*, Dominique K\u00fchnhanss, Kevin Kummerow*, Julia Lang*, Maximilian Lange, Andreas Lanz, Fabian Lauener, Moritz Leinhos, Jan Leu, Murielle Leucker, Andrea Linke, Thomas Luchsinger*, Michael Mader*, Vincent Mank, Amos Mauri*, Stephan Mauser*, Rosanna May, Vanessa Mayer, Meret Meier, Friederike Merkel, Lorenz M\u00f6rikofer*, Tobias Moritz*, Sandra Mosbacher, Isabella Mugavero, Anna-Lena M\u00fcller, Yosuke Nakamoto, Flavio Nef, Jens Nehring*, Julia Neubauer, Joannis Nikoloudis, Charlotte Nobre, Anna Oexle*, Luca Pestalozzi*, Leonie Peters, Stephan Pfeiffer, Wilko Potgeter, Lukas Prestele, Kevin Quinlan*, Mihai Radulescu*, Hannah R\u00e4sch, In\u00e8s Rausis, Noah Reifler, Michael Reiterer, S\u00e9bastien Ressnig, Maryam Rezaie, Celestin Rohner*, Jonathan Roider, Pascal Ruckstuhl, Charlotte Samtleben*, Gilles Scapin, Pascal Schelper*, Peter Schend*, Juliana Schenk*, Anouk Schepens, Sandra Schilling, Thomas Schiratzki*, Julia Schneider, Philipp Schneider, Zeno Schnelle*, Anna Schork*, Aaron Schroeder, Ernst Schubert, Rose Schuller, Marie Seeger, Lucia Semetkova, Marion Sigrist, Franziska Singer*, Oliver Steinebach, Pascal Steiner, Laura Stock, Valentin Surber, Samuele Tirendi, Thomas Toffel*, Janine Umiker*, Roxane Unterberger, Nina Villiger, Lukas Vogt*, Jeremy Waterfield, Isabelle Weber, Leonard Weber, Julia Werlberger*, Moritz Winter, Felix Zeitler*, Patrick Zeller, Andreas Zimmerli","pll_lang":""}
Former Employees
Jannik Achenbach, Dominic Aeberhard, Samuel Aebersold, Matthias Alder, Arnaud Beetschen, Veronica Berardi, Heghine Berkowitsch, Mika Blackmore-Esslinger, Michael Blaser, Benedikt Bock, Florian Boettcher*, Roman Brühwiler, Philippe Buchs, Manuel Burkhardt*, Lukas Burkhart, Jenna Buttermann*, Christina Chantzara, Simon Cheung, Anna Clocchiatti, Yvo Corpataux, Ronan Crippa*, Nicolas Cuénod, Julian Daniel, Manuel Däster, Christian Dehli, Demian Derron, Paul Dillier, Pablo Di Martino, Zsuzsanna Edes*, Matyas Enz, Nicolas Feldmeyer, Julian Fischer, Isabel Fischer, Desirée Flury*, Nils Franzini*, Sandra Frei*, Martin Freiburghaus, Reto Gasser*, Judith Gerber*, Jakub Gondorowicz, Fabrizio Gramegna*, Max Grünig, Lukas Gschweitl, Mathias Gunz, Thorsten Haack*, Steffen Hägele, Ludwig Hänssler, Gabi Hauser, Hansueli Herde, Manuel Hödl, Theres Hollenstein, James Horkulak, Julian Hübner, Nora Iannone*, Shalom Imhof, Alexandra Isele, Manon Jochem, Rabea Kalbermatten, Frederik Kaufmann, Mathis Keller*, Carmen Kempf, Anh Khoa Ngo, Katharina Kiesbauer*, Crisost Koch, Greta Kochhäuser, Lukas König, Mara Kougia*, Kevin Kraus, Carolin Kubat*, Dominique Kühnhanss, Kevin Kummerow*, Julia Lang*, Maximilian Lange, Andreas Lanz, Fabian Lauener, Moritz Leinhos, Jan Leu, Murielle Leucker, Andrea Linke, Thomas Luchsinger*, Michael Mader*, Vincent Mank, Amos Mauri*, Stephan Mauser*, Rosanna May, Vanessa Mayer, Meret Meier, Friederike Merkel, Lorenz Mörikofer*, Tobias Moritz*, Sandra Mosbacher, Isabella Mugavero, Anna-Lena Müller, Yosuke Nakamoto, Flavio Nef, Jens Nehring*, Julia Neubauer, Joannis Nikoloudis, Charlotte Nobre, Anna Oexle*, Luca Pestalozzi*, Leonie Peters, Stephan Pfeiffer, Wilko Potgeter, Lukas Prestele, Kevin Quinlan*, Mihai Radulescu*, Hannah Räsch, Inès Rausis, Noah Reifler, Michael Reiterer, Sébastien Ressnig, Maryam Rezaie, Celestin Rohner*, Jonathan Roider, Pascal Ruckstuhl, Charlotte Samtleben*, Gilles Scapin, Pascal Schelper*, Peter Schend*, Juliana Schenk*, Anouk Schepens, Sandra Schilling, Thomas Schiratzki*, Julia Schneider, Philipp Schneider, Zeno Schnelle*, Anna Schork*, Aaron Schroeder, Ernst Schubert, Rose Schuller, Marie Seeger, Lucia Semetkova, Marion Sigrist, Franziska Singer*, Oliver Steinebach, Pascal Steiner, Laura Stock, Valentin Surber, Samuele Tirendi, Thomas Toffel*, Janine Umiker*, Roxane Unterberger, Nina Villiger, Lukas Vogt*, Jeremy Waterfield, Isabelle Weber, Leonard Weber, Julia Werlberger*, Moritz Winter, Felix Zeitler*, Patrick Zeller, Andreas Zimmerli